| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : CHUQI
Model Number : CQ1200-1
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : USD/RMB
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1000SETS
Delivery Time : 60DAYS
Packaging Details : WOOD BOX
Max package OD : 1250 mm
Traverse length range : 50–500 mm
Traverse adjustment : Infinitely variable, touchscreen set
Strap width range : 9–32 mm
Mandrel diameter : 406 mm or customized
Number of mandrels : 1 (optional 2)
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | CQ1200-1 (dual-mandrel version optional) |
| Maximum package outer diameter | 1250 mm |
| Traverse length | 50 - 500 mm (infinitely adjustable) |
| Strap width range | 9 - 32 mm |
| Winding speed | 50 - 250 m/min |
| Maximum pick-up speed | 350 m/min |
| Maximum mandrel rotation speed | 500 r/min |
| Mandrel diameter | 406 mm or customized |
| Number of mandrels | 1 (optional 2) |
| Tension control | Dancer constant tension + dual servo motors |
| Layering | Electronic 2/3-point or spiral, minimal strap bend |
| Measurement modes | weight, length |
|
|
500mm Infinitely Adjustable Traverse PET Winder Images |